ماشین آلات ساختمانی

کاربردهای ویبراتور بدنه

ویبراتور بدنه

ویبراتور بدنه صنعتی یکی از انواع ویبراتورهای خارجی محسوب میشود. ویبراتور خارجی همان‌طور که از نامش مشخص است دستگاهی است که به منظور ایجاد ارتعاش بر روی سطوح خارجی یا بدنه دستگاه ها استفاده می‌شود. در مقابل که یک ویبراتور داخلی مستقیما به داخل ماده مانند بتن یا حفره‌ها وارد می‌شود.

موارد متعددی وجود دارد که در آن بکارگیری ویبراتور خارجی نسبت به ویبراتور داخلی ترجیح داده میشود. مثلاً فشرده سازی لایه‌های بسیار ضخیم و نازک از بتن تازه ریخته شده بخصوص آن‌هایی که برای پروفیل‌ها و فرم‌های خاص استفاده می‌شوند.

سیستم هایی که از تکنیک لرزاندن و مرتعش سازی استفاده می کنند و استفاده از موتور ویبره در آن ها الزامی است به دسته های زیر تقسیم بندی میشوند:

1- سیستم های نوسان آزاد

سیستم های نوسان آزاد را به دو دسته میتوان تقسیم بندی کرد.

 • سیستم های چرخشی: نیروی ارتعاشی در این سیستم ها از طریق 360 درجه چرخش به صورت ساعت گرد یا پاد ساعت گرد عمل می کند. در این سیستم ها از یک موتور ویبراتور بدنه استفاده شده است.استفاده از ویبره بدنهاستفاده از ویبره بدنه در سیستم های نوسان آزاد
 • سیستم های یک طرفه: نیروی ارتعاشی در یک جهت به صورت متقابل عمل می کند. در سیستم یک طرفه از دو موتور ویبراتور با مشخصات و قدرت یکسان استفاده شده است که جهت چرخش آن ها عکس یکدیگر است.استفاده از ویبراتور بدنهاستفاده از ویبراتور بدنه سیستم های نوسان آزاد

2- سیستم های نوسانی که به سیستم تشدید وصل می شوند

این سیستم ها نیازمند تشخیص صحیح و فنی جهت انتخاب ویبراتور بدنه مورد نظر و استفاده از کارشناس متخصص می باشند. در شکل زیر محل کاربرد هر کدام از سیستم های چرخشی و یک طرفه را مشاهده می کنید.

نصب ویبره بدنه صنعتی

چه تعداد موتور ویبراتور بدنه نیاز دارید؟

برای اینکه بدانید چه تعداد ویبراتور برای یک سیستم یا دستگاه صنعتی نیاز دارید باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. در ادامه سعی شده است به مهمترین این عوامل اشاره شود.

 1. نوع حرکت مورد نیاز:
  برای حرکت رفت و برگشتی از دو ویبراتور استفاده می شود و برای حرکت ۳۶۰ درجه از یک موتور ویبره استفاده می گردد.
  در زمانی که دو ویبراتور با مشخصات فنی کاملا یکسان در کنار هم نصب می شوند، نیروهایی که در راستای افق وارد می شوند توسط دستگاه مجاور خنثی و فقط نیروهای هم جهت باقی می مانند. این مورد باعث ایجاد ضربه های رفت و برگشتی می شود.
  نکته ای که باید به آن توجه کرد این است این موتورها باید مشخصات فنی یکسانی داشته باشند و جهت دورهای آنها یکی ساعتگرد و دیگری پادساعتگرد باشد.
 2. نوع دستگاه:
  معمولا برای سرندها و یا هاپرهای سنگین از ۲ موتور ویبره و برای میزهای ویبره از ۱ موتور ویبراتور بدنه استفاده میشود. برای نصب مستقیم روی قالب بتن بیشتر از چند ویبره قالب بتن استفاده می شود.
کاربرد ویبراتور بدنه صنعتی

موارد ذکر شده در بالا به صورت ثابت نیستند و همواره ممکن است تحت شرایط و نیازهای مختلف تعداد موتورها تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *